Чесно. Коректно. Просто.
У листопаді 2021 року ми презентували відеокурс «Чесно. Коректно. Просто. Все, що варто знати про інвалідність». Відеокурс є у вільному доступі на нашому сайті та складається з 8 навчальних лекцій, присвячених різним темам: ми розповідаємо історичні факти, наголошуємо на правильних термінах та пояснюємо, яка поведінка з людьми з інвалідністю буде коректною. Ми мали на меті зробити курс максимально інформативним та доступним, а тепер хочемо розповісти, що залишилося за лаштунками.


Як виникла ідея та що підштовхнуло до створення відеокурсу?
Працюючи з молоддю із ментальними порушеннями, ми щоденно переконуємося що більшість людей, на жаль, не мають коректних знань про інвалідність. Цьому не навчають у школах, ця тема не є популярною в інтернеті, тож суспільство не має достатньо джерел інформації, і не всі розуміють, як правильно поводитися із людьми з інвалідністю. Через це хтось уникає контактів, хтось – ніяковіє, а хтось – проявляє неповагу. В нашому відеокурсі ми пропонуємо прості та практичні речі, розповідаємо, як слід поводитись, аби людина, яка вступає в контакт з особою з інвалідністю, розуміла, що все робить правильно і нікого не ображає.
Важливо не приховувати інвалідність, а говорити про неї відкрито.
Галина Штогрин
Заступниця голови ГО "Майстерня Мріʼ"
Як обирали теми для курсу?
Ми хотіли сформувати список тем так, щоб відеоролики були доступними та потрібними для різних видів комунікації, в різних ситуаціях, для людей із різними порушеннями та навіть в різних умовах: як побутових, так і більш екстрених. Таке різноманіття стало лейтмотивом нашої роботи, і разом із цим – викликом. Проте ми прийняли його та змогли поєднати різні теми в один курс, зосередившись на найбільш імовірних ситуаціях, що можуть трапитися з будь-якою людиною в повсякденному житті.
Чому теми аутизму і синдрому Дауна винесено окремо?
Про них все ж менше знають. Якщо говорити про інвалідність, найперше згадують людей на кріслах колісних або ж незрячих, але рідко думають про ментальну інвалідність. Довкола цих тем є багато міфів: з героїзацією, романтизацією чи приниженням. Наприклад, нещодавно ми почули в громадському місці, як люди в розмові використовували в образливому сенсі слово «даун». Люди досі не розуміють, які речі коректні, а які ні. Тому ми вирішили детально розказати про аутизм та синдром Дауна, щоб привернути увагу до ментальної інвалідності, зруйнувати міфи про неї та пояснити, як комунікувати та поводитися із людьми з аутизмом і синдромом Дауна.
Скільки загалом часу зайняло створення курсу?
Написання сценаріїв зайняло більше трьох місяців. Це була обʼємна робота, в якій частково брали участь наші студенти. Адже завдяки спілкуванню з ними ми набралися досвіду, яким тепер ділимося з іншими. В ролику, присвяченому аутизму, ми описували те, що бачимо в щоденному спілкуванні з людьми. Оскільки ми наводили приклади з власного досвіду та реальної практики комунікації, подача відео вийшла живою. Хочемо зазначити, що ми отримали й отримуємо величезну підтримку від батьків студентів «Майстерні Мрії». Вони давали відгуки, а наші публікації дотепер активно коментують та поширюють.
Батьки молоді з ментальними порушеннями так само, як і ми, дуже зацікавленні у тому, щоб суспільство дізнавалося більше коректної інформації, адже це безпосередньо впливає на сприйняття їхніх дітей.
Анна Іванічева
Голова ГО "Майстерня Мрії"
Ми вдячні за таку підтримку. Це надихає рухатися вперед та продовжувати працювати. Окрім цього, ми відчуваємо велику довіру батьків до нас. Це дуже цінно для «Майстерні Мрії» та водночас відповідально.
Які подальші плани?
Ми хочемо розповсюдити наш відеокурс та маємо надію на те, що люди, отримавши інформацію, зможуть використовувати її в повсякденному житті. Стереотипи, які переслідують нас вже давно, мають бути розбиті, а міфи – розвінчані. Ми як організація прагнемо рости і розвиватися, прагнемо змінити на краще більше життів молоді з ментальною інвалідністю, тож закликаємо підтримати нас на Patreon.
Стати патроном
Кошти, залучені від патронів, ми направляємо на підтримку центру денного перебування для молоді з ментальними порушеннями. Ми віримо, що кожен може змінювати світ, хай і маленькими кроками. Навіть підписавшись на 1 долар в місяць, ви творитимете спільноту прийняття та можливостей та трішки покращуватимете реальність тут і зараз.